Dbaj o swój laptop do gier
Jak dbać o własny laptop?
Jak każda rzecz na świecie, Twój ukochany laptop do gier wymaga troski i troski. Odwdzięczy się prawidłowym funkcjonowaniem i długą żywotnością. I to się opłaca...
NOTEBOOKI DO GIER mają większą moc i WIĘCEJ MOCY = WIĘCEJ CIEPŁA. Ważne jest, aby ciepło to zostało rozproszone tak szybko i efektywnie, jak to możliwe. W tym celu wykorzystuje się otwory znajdujące się z tyłu i na dole notebooka, które muszą pozostać wolne i NIC NIE MOŻE PRZESTRZEGAĆ WYLOTU CIEPŁEGO POWIETRZA.
Piszemy to, ponieważ wiele ludzi z laptopami kładzie się wieczorem spać i odtwarza filmy, przegląda Internet i tym podobne. Jest bardzo fajnie, z tą różnicą, że laptop zapada się w kołdrę, a jego najważniejsze otwory, które możemy porównać do płuc, pozostają zablokowane.
Nie oznacza to, że następnego dnia laptop nie włączy się i nie zgaśnie z powodu jednego wieczoru z właścicielem, ale nie zwiększysz jego żywotności. Nadmierne naprężenia termiczne są zwykle odszkodowanie przez układ graficzny w miejscach, w których jest przylutowany do płyty głównej, a jego wymiana lub naprawa, tzw. reballing, nie jest tanią sprawą. Dlatego w Państwa interesie zalecamy używanie laptopa wyłącznie na twardej powierzchni (na stole) i w połączeniu z podkładką chłodzącą. Laptop gamingowy wynagrodzi Ci to długą żywotnością i bezawaryjną pracą.
Dla bardziej wprawnych - co pół roku można ostrożnie odkręcić dolną pokrywę i dokładnie wydmuchać kurz i brud z układu chłodzenia.
NIGDY (chyba, że jest to absolutnie konieczne) WYŁĄCZAJ NOTATNIK tzw. „twardym” (poprzez naciśnięcie przycisku na klawiaturze). To niszczy Twój dysk twardy i możesz stracić dane. Ponadto zawsze uruchamiana jest automatyczna naprawa, co może spowodować, że laptop nie będzie już uruchamiał się w systemie Windows.
NIE UDERZAJ W KLAWIATURĘ w ferworze gry – laptop nie może Cię winić za to, że nie radzisz sobie dobrze w grze! Kiedy ochłoniesz i stwierdzisz, że niektóre przyciski nie działają, będziesz na siebie zły.
Z JEDZENIEM NAD KLAWIATURĄ Twój laptop też Ci nie podziękuje – bardzo trudno jest stamtąd wydobyć okruszki i nie wygląda to zbyt atrakcyjnie. Nie mówimy nawet o jakimkolwiek płynie. PO ZLENIU KLAWIATURY należy natychmiast wyłączyć laptopa, jeśli to możliwe, odłączyć go od źródła zasilania - odłączyć akumulator i nie włączać go ponownie. Przy odrobinie szczęścia zmontują to dla Ciebie w dziale serwisowym.
JEŚLI NOSISZ NOTEBOOK - pamiętaj o przykryciu klawiatury szmatką przed zamknięciem pokrywy (niektórzy producenci dołączają ją do notebooka). Zapobiegniesz „przyklejaniu się” przycisków do wyświetlacza w miarę upływu czasu.
O OPROGRAMOWANIU - aktualizuj swój system operacyjny. To samo dotyczy wszystkich sterowników komponentów. Od czasu do czasu defragmentuj i optymalizuj dyski twarde. Posiadaj aktywny program antywirusowy i zaporę sieciową. Utwórz kopię zapasową swoich danych.
Pod poniższym linkiem możesz pobrać świetną aplikację do automatycznej aktualizacji sterowników dla każdego sprzętu:
LINK: https://www.iobit.com/en/index.php?s
HARDWARE - TYLKO JEŚLI MASZ ODWAGĘ! Jak pisaliśmy powyżej, wentylatory chłodzące z biegiem czasu zatykają się kurzem, w zależności od środowiska, w jakim korzystasz z laptopa. Co sześć miesięcy do roku warto odkręcić dolną pokrywę i dokładnie oczyścić wentylatory z kurzu. Nie dotykaj zbytnio elektroniki wewnątrz. Jeśli chcesz mieć pewność, odłącz złącze prowadzące od akumulatora do płyty głównej. Inną rzeczą jest pasta termoprzewodząca, która znajduje się pomiędzy chipami procesora i karty graficznej oraz radiatorem, jeśli chcesz mieć blok termiczny. W zależności od tego jak często grasz i laptop pracuje w wysokich temperaturach, pasta wysycha i traci swoją funkcjonalność. W ciągu 1-2 lat od zakupu laptopa ZALECAMY wymianę go w serwisie, u nas lub samodzielnie. compraider.sk korzysta z produktów niezawodnego producenta Thermal Grizzly.
NIE ZALECAMY również OVERCLOCKING procesora lub karty graficznej. Niektóre procesory oferują to bezpośrednio, ale na dłuższą metę nie jest to tego warte.
To samo dotyczy WYDOBYWANIA KRYPTOWALUT, gdzie laptop działa non-stop z maksymalną wydajnością. W przypadku wysokowydajnych laptopów do gier producenci chętnie w ogóle je schładzają, a temperatury są wciąż wyższe niż w przypadku sprzętu stacjonarnego. Możesz pobrać różne aplikacje monitorujące temperaturę poszczególnych podzespołów, aby mieć oko na swojego gamingowego laptopa, gdy obciążasz go maksymalnie.
Jeśli potrzebujesz porady w jakiejś sprawie, nie wahaj się napisać na adres info@compraider.pl
Powodzenia...