Powolny laptop lub komputer gamingowy
Jak przyspieszyć laptop lub komputer do gier?
Po pewnym czasie użytkowania laptopa lub komputera stacjonarnego może Ci się wydawać, że nie są one już tak szybkie jak stare. Wejście do systemu Windows jest żmudne, a kiedy tam dotrzesz i klikniesz ikonę przeglądarki, aby zobaczyć, co nowego na świecie, czeka na ciebie to samo koło.
WINĄ SĄ DWIE RZECZY lub kombinacja jednej i drugiej.
ZŁOŚLIWE OPROGRAMOWANIE - w skrócie są to programy (spyware, adware, malware), które przedostają się do Twojego komputera lub laptopa dzięki Internetowi. Każdy ma swoje specyfikacje ale wynik będzie podobny. Spowolniony, zablokowany i źle działający system operacyjny i nerwy w worku. Ale to wciąż jasna strona tego niebezpieczeństwa. W przypadku Twojej i nieostrożności może to doprowadzić do kradzieży tożsamości, wrażliwych danych, a nawet konta bankowego. A to już trochę większy kłopot. UWAGA!
PRZESTARZAŁY SPRZĘT – Technologia i komputery dosłownie każdego dnia są wprowadzane innowacje, a potężny laptop do gier, który kupiłeś rok temu, może dzisiaj nie być tak wydajny itp. Jeśli ktoś chce być szybki, nadążać za dzisiejszymi aplikacjami i grami, które są coraz bardziej wymagające pod względem wymagań sprzętowych, po prostu musi inwestować. Taka jest obecnie polityka producentów we wszystkich branżach. Na pewno przekażesz nam prawdę.
ZAPOBIEGANIE
OPROGRAMOWANIE – przyjrzyjmy się zasadom bezpiecznego przeglądania Internetu i porozmawiajmy krótko o tym, czego należy unikać, jeśli chcesz chronić swoje dane przed codziennymi zagrożeniami.
⚫ NIE odwiedzaj podejrzanych stron i witryn.
⚫ NIE OTWIERAJ NIEZNANYCH E-MAILI i oznaczaj je jako SPAM.
⚫ NIE KLIKAJ podejrzanych LINKÓW (PREZENTY, ZAPROSZENIA).
⚫ NIE udostępniaj swoich danych osobowych, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.
ZWERYFIKUJ: np. wiadomość e-mail otrzymana od instytucji rządowej, banku itp. może NIE być tym, za co się podaje.
Sprawdź dokładnie nagłówek i adres nadawcy, aby upewnić się, że odpowiadają właściwym organom. Wprowadź informacje do Google i porównaj. Możesz ZADZWONIĆ do odpowiedniego urzędu i ZAPYTAĆ.
OCHRONA PRZED WIRUSAMI I ZAGROŻENIAMI w systemie Windows - jest zwykle ustawiona jako aktywna i aktualizuje się automatycznie, więc NIE WYŁĄCZAJ jej.
FIREWALL - działa na tej samej zasadzie co Ochrona przed Wirusami i Zagrożeniami. NIE WYŁĄCZAĆ.
PROGRAM ANTYWIRUSOWY - jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, automatyczna ochrona, jaką zapewnia każdy system operacyjny od Windows w połączeniu z przestrzeganiem zasad, które przed chwilą podaliśmy jest w zupełności wystarczająca. Dodatkowo płatne programy antywirusowe są niezwykle irytujące. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się wzmocnić swoje bezpieczeństwo, oto linki do tego, co uważamy za najlepsze obecnie oprogramowanie antywirusowe (niektóre oferują nawet bezpłatną wersję): AVIRA ESET AVG
HARDWARE - Jeżeli system operacyjny Windows zainstalowany jest na klasycznym dysku twardym (HDD), możesz liczyć na to, że prędkość ładowania danych nie będzie najwyższa, a z biegiem czasu będzie się jedynie pogarszać. Można to rozpoznać po dźwięku wydawanym przez laptop lub komputer stacjonarny podczas ładowania danych. To typowe „chrupanie” lub, co gorsza, gwizdanie.
OCZYSZCZANIE DYSKU - Narzędzie systemu Windows, które wyświetli listę plików, które bezużytecznie zajmują miejsce na dysku i można je usunąć po zatwierdzeniu. Są to różne dane, pochodzące z przeglądania Internetu, pliki w koszu itp.
DEFRAGMENTACJA DYSKU - Od czasu do czasu nie zaszkodzi przeprowadzić defragmentację i optymalizację dysku w systemie Windows (jeśli nie jest to automatyczne), która służy do zmiany kolejności różnych, długoterminowo przechowywanych plików, które powstały w wyniku aktywności użytkownika na komputerze stacjonarnym lub laptopie . W przypadku klasycznego dysku twardego spowalnia to komputer.
ROZWIĄZANIE
SOFTWARE
Pomimo wszystkich zabezpieczeń, prawdopodobnie coś „zagnieździ się” w systemie operacyjnym ze względu na czas spędzony na laptopie i w tym przypadku ZALECAMY PONOWNĄ ZAINSTALOWANIE WINDOWS. Instrukcję jak to zrobić znajdziesz w kolejnym artykule. Zalecamy wykonanie czystej instalacji i usunięcie wszystkich danych. Jeśli to możliwe, utwórz wcześniej ich kopię zapasową na dysku flash USB. Tak zwane usuwanie wirusów oferowane przez różne programy antywirusowe nie jest w 100% skuteczne i może nie pozbyć się wirusów.
HARDWARE
Jeśli chodzi o SPRZĘT, jako pierwszą opcję rozważymy jego AKTUALIZACJĘ. Jeśli Twój system operacyjny nie działa na dysku SSD, a na klasycznym HDD, zdecydowanie polecamy zakup dysku SSD, jeśli płyta główna Twojego laptopa lub komputera obsługuje tę opcję. Szybkość wszystkich operacji jest wtedy kilkukrotnie większa. Zwiększenie RAM-u nikomu nie zaszkodzi, a poprawią się użytkownicy pracujący w wielu aplikacjach jednocześnie, streamerzy i wymagający gracze. Jeśli Twój laptop jest już przestarzały, aktualizacja przekracza cenę laptopa, nie ma innego wyjścia, jak tylko zainwestować w nowy.